WOK©outdoor 2019

akce@wok-outdoor.cz / + 420 724 541 164

Kojetická 1206, Neratovice

IČ: 67902006​

Cesta je cíl...

Please reload

Nejnovější

CIRKUMNAVIGATION NEOS MARMARAS

1/10
Please reload

Doporučujeme

ZLEPŠETE SE NA KAJAKU: průjezdy rozhraním proudu – ostře nebo pěkně v klidu po oblouku a proč?

January 31, 2015

Minule jsme se naučili bezpečně překonávat rozhraní proudu. Máte pořád v hlavě RUN, tedy tři kouzelná slova? Zapomněli jste je? Rychlost, úhel, náklon, přeci! Pojďme se společně podívat na dalších pár triků, které nám jízdu na kajaku rozhodně usnadní.

 

„Ostrý“ výjezd z proudu anebo nájezd do proudu

 

Dnešní lekci začínáme zostra, takže se nejdříve naučíte „ostrý“ výjezd z proudu s následným rychlým nájezdem do proudu. Stačí ostré rozhraní, dostatečně silný zpětný proud a pak to jde skoro samo!

 

Loď vedeme shora (ve smyslu proudu) pod ostrým úhlem mezi špičkou kajaku a rozhraním. Pro točení lodě musíme použít aktivní závěs, tzn. list pádla, který zasadíme vedle sebe, vedeme po dráze písmene „C“ (proto se anglicky jmenuje „C-stroke“). Po přitažení špičky do požadovaného směru jízdy přejdeme rovnou v přímý záběr, který nás posune vpřed bez ztráty rychlosti a bočního posunu lodi. Častou chybou je, že loď ztratí rychlost a posune se ve vracáku do nevýhodného úhlu pro následný rychlý nájezd do proudu.

 

 

Vlastní nájezd do proudu uděláme natočením ramen a odhozem (široký záběr od špičky) nebo pádlováním na obou stranách kajaku s tím, že na spodní straně kajaku vedeme záběr mírně pod loď, abychom nebránili točení do požadovaného směru.

 

 

TIP: Pokud loď nebude po celou dobu točení správně zatížená v předozadním i bočním směru, nevyužijeme zrychlení lodi při nájezdu do proudu a zbytečně se nadřeme…

 

Čeho se vyvarovat? Pozor na zatížení vnější hrany kajaku při nájezdu, které ruší dráhu kajaku. Při zahájení závěsu se nesmíme zaklonit, protože pak dojde ke zpomalení anebo zastavení lodě. Nežádoucí záklon je daný buď špatně zvoleným nájezdem anebo technickou chybou kajakáře při zasazení pádla při závěsu. A taky dejte pozor, aby nedošlo k přenesení těžiště těla k záběru (odklon od směru točení lodi). Loď přestane klouzat, dojde k zastavení točení lodi často v kombinaci s bočním posunem směrem ke břehu. 

 

Výjezd z proudu „z oblouku“

 

Vedení listu vodou směrem ke špičce po zasazení listu pádla u boku Kreslil: Broňa Kračmar Pokud se chceme dostat hluboko do vracáku, vedeme loď po obloukové dráze jízdy s proudnicí. Musíme tedy správně zvolit dráhu lodi směrem k rozhraní s vnitřním zatížením kajaku po celou dobu otáčení a musíme technicky správně udělat závěs, ze kterého přejdeme v záběr vpřed. Míru zatížení i náklonu v průběhu oblouku podle potřeby korigujeme (tím určíme poloměr otáčení). Po průjezdu rozhraním nejčastěji používáme přímou jízdu s vytočenými rameny do směru otáčení nebo aktivní závěs zasazovaný vedle těla u boku lodi s následným přímým záběrem, který vedeme pod loď tak, abychom nebránili točení lodi a neztratili rychlost.

 

 

TIP: Pokud nám rozhraní začne otáčet kajak ostře směrem proti proudu, točení lodi můžeme zabránit přitažením zádi (jako na kánoi při přejezdu proudu na ruku zadáka). V okamžiku, kdy jsme loď uklidnili a usměrnili, pohybujeme listem vpřed (bez vytažení pádla z vody) směrem ke špičce jako při klasickém přitažení po dráze písmene „C“. Zkušení jezdci nevyndávají pádlo z vody a pokračují přímým záběrem. Díky tomu mají loď pod kontrolou po celou dobu. Chcete si jízdu na kajaku taky takhle užívat?

 

Špatně zvolená dráha lodi při průjezdu rozhraním je chybou, které je radno se vyvarovat, protože vede ke ztrátě rychlosti nebo k ostrému otočení lodi proti proudu nebo k chycení a zastavení lodi v rozhraní. Další chybou bývá nesprávně vedený záběr na závěsové straně. 

 

Kresba: Broňa Kračmar

Foto: David Sodomka, Vojta Hejtmánek, Petr Čivrný, Petr O. Novotný

Video: Čivrný, P., Hejtmánek, V., Novotný, P. O.: Na kajaku lehce a bezpečně (DVD) 

Originál článku byl publikován na Outfanatic.com

 

Share on Facebook
Please reload

Please reload

Podle Tagů