WOK©outdoor 2019

akce@wok-outdoor.cz / + 420 724 541 164

Kojetická 1206, Neratovice

IČ: 67902006​

Cesta je cíl...

Please reload

Nejnovější

CIRKUMNAVIGATION NEOS MARMARAS

1/10
Please reload

Doporučujeme

VYBAVENÍ NA VODU

January 1, 2015

Volba vodáckého vybavení je mezi vodáky oblíbené téma probírané nejen při plánování akce, kdy se méně zkušení ptají co s sebou, ale také po dni stráveném na vodě u piva nebo jiných dobrot.

 

Výrobců na trhu je opravdu hodně. Pokud začínáte a nemáte čas hledat recenze na testované výrobky nebo srovnávat ceny různých značek, je dobré se poradit se zkušenými kamarády, zeptat se, jaké mají s vyhlédnutou značkou zkušenosti. Ti také mohou doporučit spolehlivé prodejce. Není jedno, od jakého výrobce berete. Dobré vybavení by mělo být investicí nejen pro vaše pohodlí a volnost pohybu, ale také pro vaši bezpečnost. Nároky na kvalitu vybavení stoupají úměrně s obtížností řeky, při výpravách na moře směrem k polárnímu kruhu.

 

Vodácké vybavení se skládá z výzbroje a výstroje. Je to jednoduché. Do výzbroje patří lodě, pádla, krycí deky (špricdeky, špricky), záchranné a komunikační prostředky, lékárna, koníčkovací šňůry a další pomůcky. Výstroj je vlastně oblečení, ve kterém pádlujeme. Tedy bunda, kalhoty, neopren nebo suchý oblek, helma, vesta, boty do vody a funkční prádlo jako první vrstva.

 

Lodě

 

Každý vodák při výběru lodi (je jedno, jestli je kajakář, kanoista nebo raftař) by měl znát základní hydrodynamické vlastnosti lodí. Je to rychlost, obratnost a stabilita. Tvar lodě, který tyto vlastnosti ovlivňuje, je daný délkou, šířkou lodi + jejím příčným a podélným profilem.  ​​​​

 

​​Příčný profil (Obr. 1) ​​

 

Chceme-li rychlou loď (například sjezdový nebo mořský kajak), zvolíme příčný profil, který klade nejmenší čelní odpor („V“ profil). Obratná loď (loď na divokou vodu) klade nejmenší odpor při pohybu do stran („U“ profil). Turistická loď by měla být hodná, tedy stabilní (obdélníkový profil).


Čím je kýl lodi rovnější, tím je loď rychlejší, čím je kýl prohnutější, tím je loď obratnější, ale pomalejší (Obr. 2) - mluvíme o tzv. podélném profilu.

 

Je tedy jasné, že neexistuje univerzální rychlá obratná stabilní loď na všechno! Při výběru lodi musíme zvolit vhodnou kombinaci jízdních vlastností, tedy částečný kompromis. Každý aktivní vodák, stejně jako lyžař, potvrdí, že jezdí minimálně na dvou typech lodí.

 

Nejčastěji používané lodě jsou kánoe, kajaky, mořské kajaky, nafukovací plavidla (kánoe pro jednotlivce, dvojice i trojice, rafty pro čtyřčlenné a vícečlenné posádky). Pramice se z našich řek pomalu vytrácejí.

 
Kánoe

 

 

Kánoe vymysleli severoameričtí Indiáni (Obr. 3). Z Anglie, kde se kánoe používaly od poloviny 19. století, se postupně dostaly do celé Evropy. V Čechách je to historicky nejoblíbenější plavidlo.​​ ​​

 

 

Pokrok jde nekompromisně dopředu a klasické dřevěné Malše nebo laminátové Vydry byly vytěsněny loděmi plastovými. Jsou mezi námi vyznavači opravdové klasiky. Ti ale musí za novou žebrovku zaplatit nekřesťanské peníze! Na vodě za odměnu sklízejí obdiv a dívčí srdce zběsile tlučou. ​​

 

Kánoe mohou být: otevřené pro turistiku, polokryté (opatřené krycí dekou) pro pohyb v méně obtížných peřejích a zavřené, které se používají pro vodní slalom a sjezd nebo v náročnějších peřejích (Obr. 4).

 

Samostatnou kapitolou jsou lodě kompozitové. Již zmíněný laminát nebo epoxid nahradil karbon a kevlar (levnější, těžší). Lodě jsou lehké, pevné, ale křehké a drahé s nízkou životností. Používají se hlavně ve vodním slalomu a sjezdu nebo Freestyle na divoké vodě.

 
Krycí deky

 

 

Špricdeky, špricky se používají proti natečení vody do lodi při jízdě v peřejích (Obr. 5) nebo při převržení. Vyrábějí se buď nylonové (šusťákové) nebo neoprenové.

 

Velmi oblíbené jsou nafukovací kánoe se samovylévací funkcí (Obr 6.). Mají výborné jízdní vlastnosti, můžeme je složit do batohu, snadno se přenášejí a převážejí. Jsou vhodné na divokou vodu i pro vícedenní putování po řekách.

 

 

Share on Facebook
Please reload

Please reload

Podle Tagů