WOK©outdoor 2019

akce@wok-outdoor.cz / + 420 724 541 164

Kojetická 1206, Neratovice

IČ: 67902006​

Cesta je cíl...

Please reload

Nejnovější

CIRKUMNAVIGATION NEOS MARMARAS

1/10
Please reload

Doporučujeme

NA MOŘSKÉM KAJAKU POD KARLOVÝM MOSTEM - PROPLUJTE PRAHOU

February 9, 2017

Venku nečekají jen odlehlé hory, divoká skalní města, neprostupné pralesy nebo neobjevené jeskyně. K novým zážitkům často stačí jen změna perspektivy. 

 

Pedagog FTVS UK a pravidelný přispěvatel Outdoor magazínu Petr „Oldřich“ Novotný loni v listopadu objevil nový rozměr venkovních zážitků: vyjížďky metropolí po Vltavě v mořském kajaku. No, objevil… Vlastně na tom není vůbec nic moc překvapivého. Spíš si říkáte: „Jak to, že to ještě nikoho nenapadlo?“ 

 

 

Sjeďte Šítkovský jez

 

Kolem Národního divadla byste se jinak svezli jen na šlapacích labutích, což není právě outdoorové plavidlo...

 

Petr se s provozovateli Kayak Beach Baru domluvil a díky tomu teď dvakrát týdně vyplouvají zájemci o kondiční pádlování po Vltavě. Sjet Šítkovský jez u Jiráskova mostu je pro dlouholetého vodáckého instruktora hračka a rád vás to naučí.

 

Jezy jsou ale asi jediný adrenalin, který na pražské vodě zažijete. „Řeka Bedřicha Smetany“ je v hlavním městě klidná jako beránek, takže se na ni nemusejí bát vyrazit ani naprostí začátečníci. Že jste v lodi ještě nikdy neseděli? Účastník řady expedic na nejdivočejší řeky světa vás naučí vodácké základy a vysvětlí vám techniku pádlování i ovládání plavidla. Mořský kajak je navíc plavidlo až neuvěřitelně stabilní. Abyste se v něm zvrhli, museli byste na něm záměrně dělat pitomosti a pořádně ho rozhoupat. Ještě se bojíte?

 

Noční siluety

 

Kondiční pádlování se ale dá pojmouti jako projížďka starou Prahou. Kromě jezů a plavebních komor si na mořském kajaku třeba proplujete Čertovku nebo podjedete Karlův most. I když jste rodilí Pražáci, spatříte své město ze zcela nové a nečekané perspektivy. Jiné pohledy na památky, jiné siluety nábřeží… A navíc i jiné pocity, protože se paradoxně sami stanete atrakcí. „Turisté si nás na kajacích často fotí a mávají nám,“ směje se Petr.

 

Pádlování po Vltavě si navíc můžete zpestřit tím, že vyplujete až navečer. Temné pražské jezy si pak sjedete s čelovkami a proplujete kolem nasvícených siluet Tančícího domu, Národního divadla a Hradčan.

 

Útočící labutě?

 

Anebo na řeku vyrazte právě teď v únoru. „Praha je celý rok plná lidí, ale řeka je od podzimu do jara skoro prázdná,“ vysvětluje Petr. „Chybí na ní pramice rybářů i lodě s výletníky a hospody na náplavce jsou zavřené. Vltava se tak v zimě stává zónou klidu, kde může být člověk sám. Zimní pádlování přináší pocit nezávislosti. Pod vodácké oblečení a ‚špricku‘ se nedostane voda ani mráz a na vodě se navíc člověk zahřeje pohybem. Zima nám tedy rozhodně není.“ Zimní pádlování po Vltavě je prostě naruby, naopak, jinak a obráceně. Přesně jak se dočtete v Oldřichově úvodníku. Labutě, které před vámi budou utíkat po hladině, si jen nesmíte plést s krvelačnými útočícími opeřenci ze slavného Hitchcockova hororu „Ptáci“ (1963).

 

Článek byl vydán v Outdoor Magazínu, kam tým WOK©outdoor pravidelně přispívá.

 

 


Share on Facebook
Please reload

Please reload

Podle Tagů