WOK©outdoor 2019

akce@wok-outdoor.cz / + 420 724 541 164

Kojetická 1206, Neratovice

IČ: 67902006​

Cesta je cíl...

Please reload

Nejnovější

CIRKUMNAVIGATION NEOS MARMARAS

1/10
Please reload

Doporučujeme

DEBL KAJAK - OSTUDA NEBO VÝHRA?

September 30, 2015

Potkat na silnici tandemové kolo je „zážitek“, těch se moc nevidí. Ale vidět na vodě debl seakajak je rarita možná ještě větší. V obou případech je potřeba, aby dvojice jezdců táhla za jeden provaz a vyhověla si navzájem. Debl kajak evokuje situaci pro „obyčejné“ sjíždění vody na kánoi: háček – motor, co pádluje a zadák, který loď řídí a háčkovi pomáhá. V kontextu skupinky seakajakářů singlistů se debl může jevit jako ulejvácká věc, která je pro slečinky…

 

Debl seakajak je rozměrově větší, samozřejmě o kus těžší loď, ve které jsou dvě díry, do kterých si sednou dva lidé (do každé jeden). Samozřejmě má i komory pro bagáž. V porovnání se singl seakajakem je to takový křižník, zdánlivě nepotopitelný. S tím ale souvisí, že je i oproti singlu hůře ovladatelný a reaguje pomaleji. Nicméně když si na to člověk zvykne, tak naopak ocení jeho rychlost a stabilitu.

 

Pokud je skupina seakajakářů výkonnostně nevyrovnaná a potřebujeme ji stmelit, pak je debl to nejlepší, co můžeme udělat. I málo zdatní anebo zdravotně indisponovaní jedinci s malým úsilím budou pohodlně stačit singl pádlařům a jako bonus k tomu budou mít pocit větší stability ve vlnách. Takže efekt je pro všechny víc než příznivý – deblíři si užijí prima trip a nebudou fyzicky vorvaní a ti silnější zase budou moci plout rychleji tak, jak chtějí a parta pojede pěkně pospolu.

 

Nějaká nevýhoda se přeci najde Na pádlování na deblu vidím dvě nevýhody. Jednou je šířka boardu – loď je širší a tak je potřeba i trochu jinak pádlovat, aby si člověk neurazil ruce o palubu. Druhou nevýhodou je, že loď nemá těžiště pod zadkem jezdce, ale někde mezi nimi. S tím souvisí zkoušení si posedu a ovládání lodi bez využití kormidla – náklony a protináklony, a že když jeden z dvojice bude sice pádlovat technicky dobře a druhý se posadí špatně, vše se zruší a loď nebude mít takový švung, jaký by mít mohla.

 

Zhrzené EGO?

 

Co se týče „uraženého“ ega někdy i nedobrovolného deblíře (např. když partnerka nestačí, tak si k ní do deblu sedne její protějšek, ten to však může nést nelibě), tak sama za sebe musím říct, že kormidlovat ve vlnách křižník není žádná sranda. Pokud si to chce „kyselý“ kormidelník ztížit, nechť si vytáhne z vody kormidlo. Háček se bude těžko přizpůsobovat kormidelníkovi, když na něj nevidí. Háček má své tempo, které samozřejmě může kormidelník upravovat třeba hlasitým udáváním rytmu, ale pokud se okolo melou vlny a každá jde z jiného směru, tak se sladit moc nejde a je jen na kormidelníkovi, jak se s tím popere…

 

 

Share on Facebook
Please reload

Please reload

Podle Tagů